czwartek, kwietnia 25, 2019

Odszkodowanie i zadośćuczynienie. Kiedy nam się należy?Jak dobrze wiemy, każdy kierowca, posiadacz samochodu ma obowiązek zapłaty za ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie to ma na celu zabezpieczyć nas przy nieszczęśliwym zdarzeniu jakim jest wypadek, czy stłuczka. Oznacza to, że w razie spowodowania przez nas lub nie wypadku, zakład ubezpieczeń wypłaci odpowiednie świadczenia tym osobom, które są poszkodowane. Ubezpieczyciel pokrywa zaistniałe szkody w postaci uszkodzeń naszego pojazdu, czy szkody, obrażenia naszego ciała np. koszty leczenia, lub utracony zarobek.
 Ubezpieczenie OC pokrywa również dwa rodzaje roszczeń za wypadki komunikacyjne. Możemy starać się zarówno o zadośćuczynienie ale i odszkodowanie. Zadośćuczynienie należne jest poszkodowanemu za krzywdę. Musimy pamiętać o tym, że takie zadośćuczynienie jest świadczeniem jednorazowym, co oznacza, że jego wysokość powinna odpowiadać całości następstw wypadku. Trzeba rozważyć wszystkie skutki, jakie przyniósł przebyty wypadek, nie tylko te które zaistniały bezpośrednio po nim (które najczęściej sprowadzają się do uszkodzenia ciała), ale także ich konsekwencje, które dopiero mogą wystąpić w przyszłości. Innymi czynnikami wpływającymi na wysokość zadośćuczynienia są np. wiek poszkodowanego, długość procesu leczenia, skutki zdrowotne wypadku, oszpecenie ciała, a także wymuszona zmiana w stylu życia poszkodowanego i rozłąka z rodziną w związku z długim leczeniem.
Każdy poszkodowany powinien zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeń, u którego sprawca posiada polisę OC i zażądać wypłaty zadośćuczynienia.
Odszkodowanie jest podobne do zadośćuczynienia i również należy się nam za wypadek komunikacyjny. Odszkodowanie pokrywa koszty/wydatki poniesione przez poszkodowanego w wypadku, ale również poniesione przez niego straty finansowe w związku z wypadkiem. Takie odszkodowanie może również służyć dostarczeniu poszkodowanemu środków do życia, jeżeli przebyty wypadek całkowicie lub częściowo pozbawił go możliwości dalszej pracy. Celem wypłaty odszkodowania z OC sprawcy jest pokrycie wydatków i kosztów związanych z leczeniem. Odszkodowanie pokrywa również szkody polegające np. na utraconych dochodach, utracie wynagrodzenia za pracę w związku z niemożnością wykonywania swojej pracy z powodu wypadku. W niektórych wypadkach może również być wypłacana renta. Świadczenie to ma na celu czasowe lub dożywotnie wyrównanie poszkodowanemu warunków życia w stosunku do tych, w jakich funkcjonował przed wypadkiem.
Wypłata odszkodowania za skutki wypadku komunikacyjnego przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku zadośćuczynienia.
Jeśli mamy problem z tym w jaki sposób uzyskać odszkodowanie bądź zadośćuczynienie, możemy skorzystać z fachowej pomocy.

19 komentarzy:

 1. ciekawy i ważny temat, każdy powinien znać swoje prawa

  OdpowiedzUsuń
 2. Fachowa pomoc może być kluczowym elementem gdy trzeba się upomnieć o swoje :D

  OdpowiedzUsuń
 3. odszkodowanie to bardzo ważny temat który zdecydowanie za rzadko się porusza

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat poruszony. Osobiście jeszcze nie korzystałam z odszkodowań

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na razie odpukać nie miałam takiej potrzeby :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odszkodowanie i dochodzenie swoich praw po wypadku i stłuczce to KUPA NERWÓW ( wiem co mówię ). W takich chwilach pomoc specjalisty jest nieoceniona.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobry i pomocny post. Mam nadzieję że nie będę musiała nigdy z tego korzystać

  OdpowiedzUsuń
 8. świetny post, nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebna nam fachowa pomoc, ja kompletnie nie znam się na takich tematach więc "zwalam" wszystko na męża

  OdpowiedzUsuń
 9. sami z chłopakiem walczyliśmy o odszkodowanie, ale i tak dostaliśmy mniej niż zakładaliśmy

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze, że o tym piszesz. Każdy powinien znać swoje prawa.

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie, że blogerzy zaczęli poruszać ten temat bo do tej pory w sieci mało było informacji na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. fachowa pomoc jest tutaj niezastąpiona

  OdpowiedzUsuń
 14. Super że możemy liczyć na pomoc fachowców w trudnej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiele osób nie jest świadomych swoich praw i często samemu ponosi się koszty na przykład naprawy auta, zamiast zgłosić to odpowiednim organom.

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajnie, że poruszasz taki temat :) Wiele osób nie ma świadomości, że odszkodowanie bądź zadośćuczynienie im się należy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ważny temat, wiele osób nie jest świadomych swoich praw.

  OdpowiedzUsuń
 18. niestety, przechodziłam przez to :/ dobrze, że o tym mówisz...

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja jeszcze nigdy nie korzystałam z odszkodowań.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Beauty and Nails , Blogger